My shopping cart
Due to COVID-19, you may experience some delays in shipping transit times. For urgent questions about your order, please call us at 888-424-4602
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingDue to COVID-19, you may experience some delays in shipping transit times. For urgent questions about your order, please call us at 888-424-4602
12" Jumbo Bully Sticks - Odor Free (Bulk)
per piece
pieces
The price listed is PER PIECE.
Ingredients: 100% beef pizzle
Description: We hand-sort all of our bully sticks by weight, to ensure a consistent product. 12" jumbo bully sticks weigh 65 - 85 g.
Recommended for: All life stages of dogs weighing 50+ lbs. Especially great for "power chewers" who seem to go through regular bully sticks a little too quickly.
Chew Time: A long lasting chew for most dogs weighing up to 80 lbs.
Sales Tips: This odor free bully stick will NOT smell while your dog is chewing it. Great for anxious or active dogs, as chewing calms dogs down and relieves stress. Most big dogs like Labs, shepherds, pit bulls, etc will chomp down a normal skinny bully stick like it's nothing - this 12" jumbo bully stick is durable enough to stand up to heavy chewing.
Want to learn more about odor free bully sticks? Download this product sheet, or watch this short video!
Made in Brazil, Colombia, Argentina, or Turkey
Have received these bulk bullies on auto ship (about 6 times total) and noticed that the last few batches really STINK. The February shipment is the worst yet. Also, they are not the Jumbo size that I had expected. Unfortunately, we need them for our Australian Cattle Dog, but she goes through one in about 30 minutes or less. At over $300/shipment, the value just isn't there. So disappointed as this started out as a really good thing, but I'll have to find another source. I am still giving them two stars only because my dog loves them.
Every day at 4PM he barks and barks until he gets one. His day isn’t complete until he gets it, which he always does. Happy dog = happy dog dad.
My 6 month old Golden Retriever pup loves these and I give them to her for monitored periods of time, which makes them last a couple of days.
Our order of 25 bullies came with some bullies that were smaller than expected. Our concern was immediately addressed, which I greatly appreciated. We have a Doberman and a German Shepherd/Pointer mix. They tear up toys in an instant and eat regular bullies in about 10 minutes. We get about an hour of peace from each jumbo bully, which is amazing and well worth the price. They love the bullies, the quality is great and they don’t stink.
I absolutely love how big these are, but $10/ea (on sale!) is not affordable. It would cost over $300/month to give my dog one a day. One chew a day is not much. Antlers break teeth, bones get chewed up swallowed and damage the stomach lining... So these are the only thing I can give her. I supplement cheaper pizzle sticks with these better ones, but I would give these every day if I could. A+
Have received these bulk bullies on auto ship (about 6 times total) and noticed that the last few batches really STINK. The February shipment is the worst yet. Also, they are not the Jumbo size that I had expected. Unfortunately, we need them for our Australian Cattle Dog, but she goes through one in about 30 minutes or less. At over $300/shipment, the value just isn't there. So disappointed as this started out as a really good thing, but I'll have to find another source. I am still giving them two stars only because my dog loves them.
Every day at 4PM he barks and barks until he gets one. His day isn’t complete until he gets it, which he always does. Happy dog = happy dog dad.
My 6 month old Golden Retriever pup loves these and I give them to her for monitored periods of time, which makes them last a couple of days.
Our order of 25 bullies came with some bullies that were smaller than expected. Our concern was immediately addressed, which I greatly appreciated. We have a Doberman and a German Shepherd/Pointer mix. They tear up toys in an instant and eat regular bullies in about 10 minutes. We get about an hour of peace from each jumbo bully, which is amazing and well worth the price. They love the bullies, the quality is great and they don’t stink.
I absolutely love how big these are, but $10/ea (on sale!) is not affordable. It would cost over $300/month to give my dog one a day. One chew a day is not much. Antlers break teeth, bones get chewed up swallowed and damage the stomach lining... So these are the only thing I can give her. I supplement cheaper pizzle sticks with these better ones, but I would give these every day if I could. A+
Sign up and be the first pack member to find out about new treats and exclusive discounts!
© 2023 The Natural Dog Company | 888-424-4602 | info@thenaturaldogcompany.com | 5836 Wright Drive, Loveland CO 80538